Správný a kvalitní spánek je opravdu důležitou součástí vašeho životního stylu. Jedině při něm načerpáte dostatečné množství energie, které potom budete úročit během celého dne. Špatný výběr postele má vliv na kvalitu spánku a spánek obecně. Je nutno si pořídit kvalitní matraci, která vám umožní ten správný spánek. Jak na to?

Koupi matrace nepodceňujte

Uvažujete-li, že si pořídíte novou matraci, pak je určitě dobré nevzít první, kterou vidíte. Je nutno to pořádně promyslet, sáhnout po takové, která bude příjemná pro vaše záda a zbaví vás třeba bolesti zad nebo problémů se spánkem. Každý máme na matraci jiné požadavky, nicméně přinášíme pár tipů, které mohou při výběru pomoci.

Kontrola roštu

Ze všeho nejdřív zkontrolujte, zda kromě matrace nepotřebujete koupit také rošt. Ne každý rošt se hodí k matraci, takže je určitě nutno zapsat si rozměr, typ roštu a zejména nosnost. Následně je dobré také zvážit to, kolik do matrace můžete investovat.

Vyberte ten správný materiál

Existuje hned několik matrací, například pružinová, latexová nebo polyuretanová matrace (PUR pěna). Každý jeden materiál má své výhody a nevýhody a pro každého je vhodné něco jiného. Doporučujeme vyzkoušet na omak všechny druhy matrací a podle toho se rozhodnout.

Zdravotní či ortopedická

Matrace se rozděluje na tyto dvě základní. Jestliže potřebujete matraci pro někoho, kdo je dlouhodobě upoután na lůžko, je alergik a potřebuje speciální matraci, pak volte vždycky zdravotní, tedy takovou, která bude mít certifikát. Potřebujete-li pro svá záda správnou oporu, pak sáhněte po ortopedické.

Kvalita a rozměr

Při výběru děláte často chybu v rozměru. Matrace by měla být minimálně o 20 centimetrů delší, než je vaše výška, na šířku by měla mít minimálně 70 a víc centimetrů a co se výšky týče, minimálně by to mělo být 15 centimetrů. Kvalita se zase hodnotí certifikáty jako například EURO Latex Eco Standard, Ergochceck, OKOTest Standard 100 a další.