Většina z nás ví, že zdravé recepty by se měly připravovat pouze z kvalitních druhů potravin. Každá potravina je něčím specifická, nabízí nejen netradiční chuť, ale také nutriční skladbu. Čím více kvalitních potravin budeme do jídelníčku zařazovat, tím lépe pro nás a naše tělo. Každý druh potraviny obsahuje některé z látek tělu prospěšné. Patří mezi ně aminokyseliny, mastné kyseliny, minerální látky, vitamíny, antioxidanty, fytonutrienty nebo různé druhy vlákniny. Kromě toho nám zdravý a pestrý jídelníček pomůže udržet si vhodnou váhu. Pokud chcete zjistit, jak jste na tom se svojí váhou, pomůže vám BMI kalkulačka na stránkách pestryjidelnicek.

Co zařadit do správného jídelníčku?

Kalorické tabulky vám přinášejí přehled nejen o vašem denní energetickém příjmu, ale i výdeji a jsou vhodné nejen během redukční dietě. Můžete je používat online nebo si je stáhnout do chytrého telefonu.

  • Zelenina a ovoce

Ideální je, pokud můžete využívat lokální sezónní druhy, kterými nejen doplníte, ale také zpestříte svůj jídelníček. Zelenina však není jen salát. Můžete ji zařadit do jídelníčku pečenou, vařeno či dušenou nebo ve formě zeleninové polévky. Z některých druhů lze připravit i lahodné smoothie.

  • Mléko a mléčné výrobky

Vhodné jsou především produkty zakysané, mezi něž patří nejen jogurty, ale také kefíry, podmáslí nebo mléko acidofilní. Širokou skupinu tvoří také sýry – čerstvé, dlouhozrající, plísňové nebo syrovátkové.

  • Maso

Ideální je oblíbená klasika – kuřecí, vepřové či hovězí. Ale zapomenout bychom neměli ani na králičí či zvěřinu. Zvláštní skupinu pak tvoří maso rybí. Sladkovodní ryby (pstruh, candát, kapr) můžeme mít čerstvé, mořské (losos, sardinky, makrela) zase obsahují větší množství omega 3 kyselin a jódu.

  • Přílohy

Kromě brambor jsou to především bulgur, kuskus, pohanka, quinoa, jáhly, špalda či kroupy. Zapomínat nesmíme ani na luštěniny.

  • Ořechy a semínka

Nabízejí celou řadu prospěšných látek. Kromě klasických ořechů do této kategorie patří semínka dýňová, slunečnicoví, chia nebo sezamová.