Vlastníte majetek a chcete, aby to tak zůstalo i za pár let? I když se snažíte neustále pracovat a možná svůj majetek zvětšovat či z něj jakkoliv těžit, život přináší různé situace a může se tak v mžiku stát, že o těžce vydělané peníze nebo investice či majetek, který jste si pořídili, přijdete. Je nějaká možnost, jak majetek ochránit, aby vám zůstal? Zajistit jej a pomoci tak třeba přečkat špatné časy bez jeho ztráty? Možností je hned několik, můžete zvolit například fondy, kterým se říká svěřenecké. S jejich pomocí bude majetek v bezpečí a chráněn.

Zakládá se ke konkrétnímu účelu

V České republice možná ještě neznámý, přesto některými využívaný. Tento fond představuje soubor majetku, který se vyčleňuje zakladatelem a to vždy ke konkrétnímu účelu. Co se majetku týče, bývá vždy plně anonymní a nemá nad sebou formální právní subjektivitu. Péči nad ním přebírá správce, který je tím pověřený. Jeho náplní práce je hlídat, aby se naplňoval účel vzniku fondu, a také pečuje o možné rozšiřování majetkové podstaty. Prospěch a možné zisky, které svěřenské fondy nabízí, si nárokují pouze a výhradně beneficienti, kteří jsou na začátku zakládání určeni zakladatelem.

Jak je možno fondy využívat?

Založení svěřenského fondu je jednoduché, ale nevíte, proč jej přesně zakládat? Můžete jej využít pro soukromé účely – ochránit osobní majetek před třetí stranou, nahradit jím dědické smlouvy, skrýt majetek před veřejností, dosáhnout jistého zisku, způsob, jak vydědit potomka nebo také jako variantu předmanželské smlouvy. Je možno s tímto fondem ucelit majetek a nerozdělovat jej, zabezpečit jednotlivé členky rodiny nebo předávat majetek z generace na generaci. V korporátu zase ochrání majetek před třetí stranou, která způsobuje špatný vývoj podnikání, rozděluje majetek mezi společníky, zachovává anonymitu vlastnických struktur, a podobně.