Pokud se ve vás neskrývá IT nadšenec, můžou být pro vás odpovědi na tyto základní otázky docela složité. Zkusíme vám tedy přiblížit vše, co vás ohledně připojení k internetu může zajímat.

Jak je to tedy s tím základním pojmem „internet“?

Pozor – často se plete fakt, že internet znamená internetové stránky, prohlížeč či jiná online služba. Je tedy třeba rozlišit internet v užším a širším slova smyslu.

  1. Internet je vlastně celosvětový systém, který propojuje navzájem různé počítačové sítě, jež pro své fungování potřebují koncové zařízení, kterým je například router. Aby komunikace mezi sítěmi a počítači probíhala bez problému, je třeba protokol TCP/IP. Díky němu k vám dorazí ty správné emaily a vy se dostanete na ty správné stránky.
  1. Internetová stránka je v podstatě služba, kterou nám internet poskytuje. Tyto služby jsou zajišťovány počítačovými programy, jež společně komunikují. Jako další služby, které internet poskytuje můžou bát například ICQ, Skype, Jabber a podobně.

Jak se mi dostane internet do obýváku?

Teorii jsme vám okrajově nastínili. Ale jak je to s připojením dál? Jak se vlastně „objeví“ v našem domě či městě? Jak je možné že se můžeme využívat internet Brno, či internet v Praze? A jak se k němu dostalo dalších 2,8 miliard uživatelů internetu? Za to se samozřejmě zasloužilo připojení k internetu – a to buď pomocí pevné přípojky přes telefonní linku či datového připojení.

Možná vás zajímá, kde je vlastně to hlavní centrum připojení k internetu, které „posílá“ internet dál? Bohužel, takové centrum neexistuje, jelikož jeho infrastruktura je decentralizovaná. I z toho důvodu je velice složité vyřadit internet z provozu či jej regulovat. Nicméně, internetoví hackeři jsou čím dál tím „mazanější“, tudíž se čas od času stane, že je tato síť napadena.