Která ze zákonem daných povinností je pro vás nejhorší? Pro někoho daňové přiznání, pro jiné třeba zase zpracovávání ročního hlášení za odpady, kterému samozřejmě předchází průběžná evidence odpadů. S odpady je spojeno nemálo starostí a roční hlášení za odpady se týká velkého množství podnikatelů a firem. Nastala však změna a od roku 2021 se roční hlášení za odpady řídí novým zákonem o odpadech 541/2020 Sb. Tento zákon přinesl změny, které mnoho firem a podnikatelů zajisté potěší.

Kdo už nemusí roční hlášení za odpady zpracovávat?

Nově platí, že roční hlášení za odpady musí zpracovat a odeslat na ISPOP každý, kdo za kalendářní rok vyprodukuje více než 100 tun běžného nebo více než 600 kilogramů nebezpečného odpadu. Před rokem 2021 byl u nebezpečného odpadu limit jen 100 kilogramů, takže se výrazně zvýšil. Pro mnoho podnikatelů a firem, které neprodukují nebezpečného odpadu tolik, to znamená, že už roční hlášení za opady zpracovávat nemusí. Jen limit u běžného odpadu se nijak nezměnil. Je třeba pamatovat, že i když nemusíte roční hlášení dělat, stále se vás týká průběžná evidence odpadů, které je průkazná pro případnou kontrolu, že limit nepřekračujete.

Pozitivní zpráva se týká také termínu, do kterého je potřeba roční hlášení zpracovat. Nově je to do konce února následujícího roku. Pokud tedy budete dělat hlášení za rok 2021 nebo roční hlášení za odpady 2022 a další roky, máte čas vždy až do 28.2. Dříve byl termín jen do 15.2.

Kdo vám se zpracováním ročního hlášení za odpady pomůže?

Ačkoliv je průběžná evidence odpadů starostí navíc, stejně tak jako zpracování ročního hlášení a jeho odesílání na ISPOP, naštěstí existují společnosti, které vám s tím pomohou. Na rocnihlaseni.cz najdete společnost, která vám roční hlášení za odpady levně a rychle zpracuje a odešle na ISPOP. Jejích služeb využívá mnoho živnostníků, firem i obcí, přidejte se k nim také.