Ať už se chystáte na kompletní rekonstrukci elektrických rozvodů v domácnosti, nebo dokonce stavíte novostavbu, tak se neobejdete bez několika základních komponentů v síti. Většinou máte celou řadu možností, jaké varianty daného komponentu vybrat.

Pro srdce samotné sítě máte k dispozici celou řadu možností, jak velkou nebo strukturovanou skříň můžete používat. Stejně tak se od toho odvíjí i rozličnost komponentů, které jsou umístěny uvnitř, nebo které se na ní navazují. Dnes se ale podíváme na to, jaké věci jsou pro bezpečnou domácí energetickou síť naprosto zásadní.

kvalitní rozvaděč je základem celé sítě

Vlastnosti a velikost elektrické sítě v domácnosti se odvíjí už podle toho, jaké rozvaděče se rozhodnete použít. Opravdu kvalitní domácí rozvaděč nemusí být především ten největší, velikost si naopak volte podle toho, jak rozsáhlou síť očekáváte. Vždy je ale lepší mít v rozvaděči jako takovém více místa na rozměrnější svorky, nebo další zařízení.

Každá rozvaděčová skříň je specifická svojí velikostí a tvarem, ale nikdy nemusíte mít obavy z toho, že byste nedokázali kombinovat skříň se standardními rozvody, svorkami a dalšími komponenty v rámci celé sítě. Zcela naopak se můžete spolehnout na to, že rozvaděčová skříň nabízí spoustu možností, jak síť do budoucna rozvíjet.

Není elektrická svorka jako svorka

V rozvaděčové skříni je přivedený základní zdroj energie, který se potom dělí do bytu či nemovitosti na jednotlivé větve. Ty mohou být organizovány podle prostoru, například co pokoj to větev, nebo také odděleny pro osvětlení a zásuvky zvlášť. O to všechno se starají svorky a můstky, které jsou určeny přímo pro tyto úkony.

Mezi jednotlivými svorkami ale mohou panovat poměrně dost velké rozdíly. V domácnostech budeme povětšinou potkávat hlavně řadové svorky. Jedná se o nejjednodušší svorky, které jsou upraveny pro paralelní zapojení jednotlivých větví. Výhodou je, že zabírají minimum prostoru a vejdou se tak i do menšího rozvaděče. Potencionální nevýhodou ale může být fakt, že jsou nedostatečné pro složitější rozvody. V průmyslu se proto povětšinou řadové svorky nepoužívají.