Bakteriálna infekcia je celkom bežné ochorenie a môže trápiť každú ženu. Bakterální vaginózu spôsobujú zmeny v množstve určitých typov baktérií vo pošve. Vaginóza je celkom dobre liečiteľné, ak ju však žena ignoruje či zanedbá, zvýši sa riziko nákazy sexuálne prenosnými chorobami. Zanedbanie choroby môže tiež spôsobiť problémy v tehotenstve.

Príznaky bakteriálne vaginózy

Některé ženy často ani neví, že se rovnováha bakterií v jejich pochvě změnila. Pokud začne převládat větší množství „špatných“ bakterií, může se objevit:

  • Neobvyklý vaginální výtok. Výtok může být bílý (mléčný) nebo šedý. Může být také pěnivý nebo vodnatý. Někdy se objeví zápach podobný rybě, zejména po sexu.
  • Pálení při močení
  • Svědění kolem vnější strany pochvy
  • Vaginální podráždění

Rozdíl mezi bakteriální vaginózou a kvasinkovou infekcí

Bakteriálne infekcie a vaginálne kvasinkové infekcie sú bežnými príčinami vaginálneho výtoku. Majú podobné príznaky, takže môže byť ťažké zistiť, či máte vaginózu alebo kvasinkovú infekciu. Vaginálna mykóza sa u žien tiež objavuje veľmi často.

U vaginózy môže byť váš výtok biely alebo šedý, ale tiež môže mať rybí zápach. Výtok z kvasinkové infekcie môže byť tiež biely alebo šedý, ale jeho konzistencia pripomína tvaroh.

Prevencia proti bakteriálnej infekcii

Hoci nie je úplne jasné, ako sa infekcia šíri, každá žena môže podniknúť preventívne kroky, ktoré môžu nerovnováhe baktérií v pošve zamedziť.

  • Udržujte svoje vaginálne baktérie v rovnováhe. Na umývanie vonkajšej strany pošvy používajte iba teplú vodu. Nepoužívajte mydlo, pokiaľ nie je určené na intímne partie. Aj jemné mydlo môže spôsobiť podráždenie vašej pošvy. Vždy utierajte spredu dozadu od pošvy ku konečníku. Udržujte into partie v chlade a suchu tak, že budete nosiť bavlnu alebo nohavičky s podšívkou z bavlny.
  • Dlhé kúpeľa podporujú rast baktérií. Kúpeľ narušuje rovnováhu dobrých a škodlivých baktérií vo vašej pošve. To môže zvýšiť vaše riziko bakteriálnej vaginózy.
  • Bez sexu. Bakteriálna vaginóza sa CSTEE vyskytuje u žien, ktoré majú aktívny sexuálny život.